1. Co je tvrdost vody?
Tvrdost vody určuje koncentrace kovů alkalických zemin. V rozboru jí najdete jako součet vápníku a hořčíku. Její jednotkou jsou mmol/l.
Můžete se také setkat s orientačním hodnocení tvrdosti vody
Dělení – tabulka tvrdosti vody
Velmi měkká
|
< 0,7 mmol/l
|
Měkká
|
0,7 mmol/l - 1,25 mmol/l
|
Středně tvrdá
|
1,25 mmol/l – 2,5 mmol/l
|
Tvrdá
|
2,5 mmol/l – 3,75 mmol/l
|
Velmi tvrdá
|
> 3,75 mmol/l
|
2. Ohrožuje tvrdá voda vaše zdraví? Jaký vliv má na zdraví pití tvrdé vody?
Tvrdá voda je zejména technický problém. Ze zdravotního hlediska doporučujeme dávat přednost spíše pitné vodě tvrdší, ale i růst tvrdosti je prospěšný jen do určité míry.
Optimum je těžké stanovit, proto se při návrhu úpraven řídíme platnou vyhláškou. Změkčení našim zákazníkům nabízíme pouze v případě, že tvrdost vody přesahuje hodnoty doporučené vyhláškou v platném znění nebo je zamezení tvorby vodního kamene jejich výslovným požadavkem.
Navíc naše domácí změkčovače vody umožňují jak odběr vody plně změkčené tak vody jen částečně změkčené. V kuchyni pak voda teče pouze částečně (nebo vůbec) změkčená a užitková voda domě je změkčená zcela. Na toto rozdělení je ovšem nutné myslet dříve a studenou vodu do kuchyně oddělit.
Vápník s hořčíkem jsou velmi důležité pro správné fungování organismu. Naprostá většina vápníku je uložena v kostech a zubech. Jen půl procenta je ho v měkkých tkáních a krevní plazmě.
Je to sice malé množství, ale je nepostradatelné pro pohyb svalů, pro přenos signálů v nervovém systému, umožňuje srážení krve i uvolňování hormonů a je na něm závislý dokonce i pohyb spermií.
Hořčík je zase nezbytný pro normální funkci svalů, pro činnost srdce a oběhový systém, zvyšuje odolnost organismu příznivým ovlivněním jeho imunity.
Řeklo by se, že je zbytečné je z vody odstraňovat, ale je to jen částečně pravda.
Oba tyto prvky se z vody neodstraňují kompletně, ale pouze se snižuje jejich obsah pod určitou mez. Tyto kationty jsou totiž hlavními tvůrci vodního kamene, čili usazování inkrustů po stěnách potrubí, bubnech praček, na kohoutcích a sprchových hlavicí. Velmi snižují jejich životnost a výrazně navyšují spotřebu elektrické energie.
3. Jaké jsou první příznaky tvrdé vody?
Prvotním příznakem tvrdé vody je povlak na hladině vody, mýdlo méně pění a prací prášek případně prášek do myčky se nerozpustí, či tvorba bělavého povlaku na spotřebičích.
4. Řešení: Jak tvrdost vody odstranit?
Nyní již k samotnému jádru věci. Jak odstranit tvrdou vodu.
4.1. Filtr na tvrdou vodu
Pro změkčení vody na jeden kohoutek užitkové vody vás velmi dobře poslouží například naše sprchové a pračkové/myčkové filtry.
Pokud budete chtít změkčit pitnou vodu na vstupu do vašeho domu, výběr se zmenší a běžné filtry již nestačí.
4.2. Reverzní osmóza
Patrně si na vstup do rodinného domu nevyberete reverzní osmózu nebo destilaci, protože reverzní osmóza pro celý rodinný dům má oproti katexovým změkčovačům příliš vysoké investiční a provozní náklady.
Membrána umí vodu změkčit, ale sama si změkčením zkrátí živostnost. Navíc je tato technologie určena pro řešení jiných problémů (kupříkladu velmi vysoké hodnoty dusičnanů). Rovněž může dojít k nežádoucímu ovlivnění dalších parametrů (například pH vody nebo celkový obsah rozpuštěných látek).
4.3. Magnet na vodu
Vynecháte také magnetické a elektromagnetické úpravny, které jsou pro pitnou vodu zakázány (vysvětlení na Státní zdravotní ústav - magnetické úpravny)
4.4 Změkčení vody na bázi poly/fosforečnanů
4.5 Nejlepší změkčovače tvrdé vody
Asi nejrozšířenější jsou moderní změkčovače na bázi iontové výměny. Vše funguje tak, že změkčovač vymění ionty odpovědné za tvrdost (tedy vápník a hořčík) za ionty jiné (typicky sodík, méně často za ionty vodíku). Tím spolehlivě odstraní tvrdost. Změkčovače mají možnost nastavení zbytkové tvrdosti upravené vody.
Lze z nich odebírat jak vodu částečně změkčenou jako vodu pitnou, tak současně vodu měkkou pro lepší praní a mytí.
Mimochodem věděli jste, že první komerční změkčovač vody byl na trh uveden již v roce 1905?
Kde takový změkčovač seženete?
|
|
Máte zájem o změkčovač vody? |
|
|
|
|
|
|
5. Nejčastější otázky na tvrdost vody
5.1 Jak na vodní kámen?
Vodní kámen lze odstranit octem nebo kyselinou citronovou. Na podobné principu fungují také komerčně dostupné odstraňovače vodního kamene. Nejspolehlivější je ovšem snížit tvrdost vody změkčovačem a tak tvorbu vodního kamene eliminovat.
5.2 Jak získat rozbor vody?
Doporučujeme využít služeb nejbližší akreditované laboratoře. Výsledek je velmi přesný a můžete se na něj spolehnout. Pokud chcete pouze tvrdost cena obvykle nepřesáhne 100,- Kč.
Pokud chcete rozbor například pro kolaudaci můžete využít www.rozbory-pitne-vody.cz Cenu rozboru snadno najdete podle vašeho PSČ. Vzorkař přijede k vám domů a vodu odebere. O nic dalšího se nestaráte. V případě, že nepotřebujete mikrobiologický rozbor, najdete na těchto stránkách cenu chemického rozboru včetně dopravy kurýrem za bezkonkurenčně nejnižší ceny v ČR.
5.3 Jaké máte zkušenosti s změkčovači vody?
Změkčení vody patří mezi nejjednodušší a základní úpravy vody. Katexové iontoměniče jsou naprosto spolehlivé a jejich životnost při správné údržbě velmi dlouhá.
5.4 Jak vybrat úpravnu vody?
Určitě je nutné obrátit se na firmu, která se úpravou vody zabývá. Tam by vám měli dokázat odpovědět všechny technické dotazy.
Pro změkčení na vstupu do rodinného domu určitě vybírejte změkčení o objemu alespoň 25l. Průtok totiž závisí na objemu pryskyřice a cenový rozdíl nevyváží potenciální problémy. Řídící ventil by měl mít objemové řízení. Připojovací rozměr volte 1‘‘. Ventil s ¾‘‘ již může mít při maximálních průtocích příliš velkou tlakovou ztrátu.
To podstatné ale najdete uvnitř. Vždy je dobré zeptat se, jaká je použitá značka pryskyřice. Dávejte přednost renomovaným výrobcům. Kvalitní firma vám dá vybrat, čím chcete změkčovač naplnit.
Třešničkou na dortu jsou potom exkluzivní změkčovače, které na první pohled zaujmou designem, použitými materiály a nadstandardními funkcemi.